OPGW Lina

Melbye levererar OPGW-lina som möter marknadens krav på bland annat hållfasthet mot kortslutningsströmmar, resistivitet och mekanisk brottstyrka.
Konstruktionen består av en kombination av kardeler av legerad aluminium och aluminiumbelagda stålkardeler.
De optiska fibrerna är löst placerade i gelfyllda rör av rostfritt stål. Standard fibertyp är Single Mode G.052D.
Vi kan leverera OPGW med fiberkvalitet G652&655 eller IEC 60793, 60794.
Fibrerna är färgkodade med ett akrylatskikt.
Dämpning för fiber enligt G.652&655 är 0,22 dB/km vid 1550 nm våglängd.

Melbye kan också leverera andra typer av OPGW-lina, exempelvis med centrumplacerade fibrer eller en kompakterad variant med mindre lindiameter.

19 varianter

E-nummer 0620044
Produkt namn Lina OPGW 48 SMF 17,55 mm 108,9 kN Motsvarar 185 mm2 Oden
Produkttyp J-6025
E-nummer 0620045
Produkt namn Lina OPGW 96 SMF 15,0 mm 117 mm2 76,77 kN
Produkttyp J-7078R
E-nummer 0620046
Produkt namn Lina OPGW 48 SMF 20,1 mm 214 mm2 62 kN
Produkttyp J-7260
E-nummer 0620047
Produkt namn Lina OPGW 48 SMF 14,9 mm 125 mm2 77,7 kN
Produkttyp J-8069
E-nummer 0620048
Produkt namn Lina OPGW 48 SMF 23,0 mm 305 mm2 122 kN
Produkttyp J-8513
E-nummer 0620049
Produkt namn Lina OPGW 192 SMF 18,7 mm 168 mm2 94 kN
Produkttyp J-9452
E-nummer 0620050
Produkt namn Lina OPGW 48 SMF 20,1 mm 227 mm2 125 kN
Produkttyp J-9594
E-nummer 0620051
Produkt namn Lina OPGW 48 SMF 21,2 mm 261 mm2 77,4 kN
Produkttyp J-9631
E-nummer 0620052
Produkt namn Lina OPGW 48 SMF 17,3 mm 169 mm2 94,9 kN
Produkttyp J-5996
E-nummer 0620054
Produkt namn Lina OPGW 96 SMF 20,1 mm 214 mm2 123 kN
Produkttyp J-7079
E-nummer 0620150
Produkt namn Lina OPGW 96 SMF 17,95mm 170 mm2 50,7 kN
Produkttyp J-10407
E-nummer 0620151
Produkt namn Lina OPGW 48 SMF 17,4mm 170 mm2 51,2 kN
Produkttyp J-10408
E-nummer 0620152
Produkt namn Lina OPGW 96 SMF 17,6mm 164 mm2 94,9 kN
Produkttyp J-10409
E-nummer 0620153
Produkt namn Lina OPGW 128 SMF 15,4mm 115mm2 78kN
Produkttyp J-10094
E-nummer 0620244
Produkt namn Lina OPGW 96 SMF 19,1 mm 110,9 kN Motsvarande 241 mm2 Atle
Produkttyp J-10051
E-nummer 0620245
Produkt namn Lina OPGW 48 SMF 18,35 mm 122,1 kN Motsvarande 241 mm2 Atle
Produkttyp J-11071
E-nummer 0620246
Produkt namn Lina OPGW 96 SMF 23 mm 119,2 kN Motsvarande 329 mm2 Ymer
Produkttyp J-10052
E-nummer 0620247
Produkt namn Lina OPGW 48 SMF 22,4 mm 120,7 kN Motsvarande 329 mm2 Ymer
Produkttyp J-11072
E-nummer 0620248
Produkt namn Lina OPGW 96 SMF 14,9 mm 76,2 kN Motsvarande 142 mm² Dotterel
Produkttyp J-11070