Fiberuttag

Fiberuttag eller kundavslut används för terminering av fiberoptiska kablar. Finns i olika modeller och utföranden beroende av antal fiber som skall termineras samt vilka design- och säkerhetskrav som ställs.

Fiberuttag ORM1 SC/UPC SPX KIT ink adapter, pigtail, patch 0.5m

5052123

Fiberuttag ORM1 G657 2xSCS/LCD IP30

5053106

Litet och smidigt IP30 klassat fiberuttag för inomhusmontage i vit ABS plast (RAL 9003). Uttaget är anpassat för G657 fiber och rymmer 1 eller 2 SC simplex eller LC duplex mellanstycken. Kabel eller tub med max 6 mm diameter kan tas in från alla fyra sidor eller underifrån. Levereras med både kort och långt täcklock. Det långa locket täcker mellanstycken och kontakter på patchkablaget för ett enkelt mekaniskt skydd. Som option kan uttaget levereras med adapter, pigtail, patch och svetshylsa. Skyddsklass (EN 60529): IP30 / IP54 Slaghållfasthet (EN 62262, 50102): IK 07 Material: ABS plast Färg: Vit, RAL 9003 Vikt: 80 g (kort lock) Yttermått: 81x81x25mm (kort lock). Yttermått: 81x116x25mm (långt lock). I kittet ingår förutom fiberuttaget: - Adapter SM SC/UPC Simplex blå ZrO2. - Pigtail SM SC/UPC 1m G657A1 900µm LSZH. - Patch SPX 1xSC/UPC-SC/UPC 0.5m SM G657A vit 2mm LSZH. - Svetshylsa 40mm för enkelfiber 250-900µm. - Fästmaterial (skruv och plugg). Som tillbehör finns gummiförslutning som gör uttaget IP54 klassat.

Förhöjningsram vägg 28 mm till ORM1 Enr 5053106

5053107

Litet och smidigt IP30 klassat fiberuttag för inomhusmontage i vit ABS plast (RAL 9003). Uttaget är anpassat för G657 fiber och rymmer 1 eller 2 SC simplex eller LC duplex mellanstycken. Kabel eller tub med max 6 mm diameter kan tas in från alla fyra sidor eller underifrån. Levereras med både kort och långt täcklock. Det långa locket täcker mellanstycken och kontakter på patchkablaget för ett enkelt mekaniskt skydd. Som option kan uttaget levereras med adapter, pigtail, patch och svetshylsa. Skyddsklass (EN 60529): IP30 / IP54 Slaghållfasthet (EN 62262, 50102): IK 07 Material: ABS plast Färg: Vit, RAL 9003 Vikt: 80 g (kort lock) Yttermått: 81x81x25mm (kort lock). Yttermått: 81x116x25mm (långt lock). I kittet ingår förutom fiberuttaget: - Adapter SM SC/UPC Simplex blå ZrO2. - Pigtail SM SC/UPC 1m G657A1 900µm LSZH. - Patch SPX 1xSC/UPC-SC/UPC 0.5m SM G657A vit 2mm LSZH. - Svetshylsa 40mm för enkelfiber 250-900µm. - Fästmaterial (skruv och plugg). Som tillbehör finns gummiförslutning som gör uttaget IP54 klassat.

Fiberuttag PTO 2xSC SPX IP40

5053110

Fiberuttag PTO 1xSC/UPC KIT 1 ink adapter

5053111

Fiberuttag PTO 1xSC/UPC KIT 2 ink adapter och pigtail

5053112

Fiberuttag PTO 1xSC/APC KIT 1 ink adapter

5053113

Fiberuttag PTO 1xSC/APC KIT 2 ink adapter och pigtail

5053114

Fiberuttag 2xSCD ink kassett

5053125

Ett litet och smidigt fiberuttag för G652 fiber med integrerad skarvkassett för montage inomhus. Den integrerade skarvkassetten säkerställer att minsta böjradie för fibern bibehålls (30mm). I uttaget kan en eller två SCD mellanstycken monteras och kabeln eller blåsfibertuben tas in antingen underifrån eller bakifrån. Fiberuttaget levereras med fästmaterial, 4st 40mm svetshylsor och skyddskåpor för kontakterna. Fiberuttaget kan anslutas direkt mot fasadgenomföring CLI (5041620). Mått: 120x80x25mm

Fiberuttag FTB 2xSCS/LCD Mått: 105x83x25mm

5053126

Litet och smidigt fiberuttag för inomhusmontage i vit ABS plast. Uttaget har Integrerad skarvkassett för upp till 4 fiber och levereras med fästmaterial. Som option kan uttaget levereras med adapter, pigtail, patch och svetshylsa. Uttaget rymmer 1 eller 2 SC simplex eller LC duplex mellanstycken. Om två mellanstycken skall monteras måste varianten utan öron användas. Kabel eller tub med max 5 mm i diameter kan tas in från baksidan, ovan- och underifrån. Vikt: 70 g Yttermått: 105x83x25mm. I kittet ingår förutom fiberuttaget: - Adapter SM SC/UPC Simplex blå ZrO2. - Pigtail SM SC/UPC 1m G657A1 900µm LSZH. - Patch SPX 1xSC/UPC-SC/UPC 0.5m SM G657A vit 2mm LSZH. - Svetshylsa 40mm för enkelfiber 250-900µm. - Fästmaterial (skruv och plugg).

Fiberuttag FTB SC/UPC SPX Kit ink adapter, pigtail, patch 0.5m

5053127