Linjemateriel OPGW

I detta avsnitt finner du ett urval av de OPGW-lintyper vi kan leverera samt tillbehör som upphängningar och avspänningar.

I vårt sortiment finns också bland annat vibrationsdämpare, skarvboxar i rostfritt stål eller plast och preterminerade ODF:er med valfri kabellängd

Kontakta Melbye för mer information. Vi levererar det materiel ni behöver!

AGS Linhållare för OPGW

6 varianter

Hus, U-bygel och skyddslindning av legerat aluminium För FeAl-, Al- och legerade Al-linor Linsätet av neopren Upphängningsbult: stål 8.8, varmförzinkad Största linbrytningsvinkel 30º Linhållarens utformning med skyddslindning och linsäte av neopren gör, att risken för vibrationsskada reduceras till ett minimum.

OPGW avspänningar

6 varianter

Avspänningssatser för OPGW-lina. Avsedda för OPGW-lina av aluminium eller legerad aluminium. För andra typer av OPGW-lina, kontakta Melbye.

OPGW tillbehör

6 varianter

Stolpklammer för trästolpar består av 1 st stolpfäste E0632150 typ 4680.0067 + 2 st spiralsatser av vald dimension beroende på OPGW-linans diameter. Andra varianter kan levereras på begäran.

OPGW Lina

6 varianter

Melbye levererar OPGW-lina som möter marknadens krav på bland annat hållfasthet mot kortslutningsströmmar, resistivitet och mekanisk brottstyrka. Konstruktionen består av en kombination av kardeler av legerad aluminium och aluminiumbelagda stålkardeler. De optiska fibrerna är löst placerade i gelfyllda rör av rostfritt stål. Standard fibertyp är Single Mode G.052D. Vi kan leverera OPGW med fiberkvalitet G652&655 eller IEC 60793, 60794. Fibrerna är färgkodade med ett akrylatskikt. Dämpning för fiber enligt G.652&655 är 0,22 dB/km vid 1550 nm våglängd. Melbye kan också leverera andra typer av OPGW-lina, exempelvis med centrumplacerade fibrer eller en kompakterad variant med mindre lindiameter.

Vippande AGS-linhållare

6 varianter

Vippande AGS-linhållare för OPGW-lina avsedd att monteras på stolptopp Vagga, hus och skyddslindning av legerat aluminium För FeAl-, Al- och legerade Al-linor Linsätet av neopren Största linbrytningsvinkel 45º Linhållarens utformning med skyddslindning och linsäte av neopren gör, att risken för vibrationsskada reduceras till ett minimum.

Upphängning för 48 SMF OPGW

6 varianter

Upphängningen ansluts till fäste i regel eller i separat infästningsbeslag, t ex C-bock, i stolpen. Anslutning sker via schackel eller gaffellänk: - Gaffelöppning: 22 mm - Bult: 19 mm E0623268: Shunt kan anslutas med 1 st M12 skruv. Klicka på "Dokument" för mer detaljerad information Andra varianter kan levereras på begäran. Kontakta Melbye för mer information.