Effektmätare

SWT Effektmätare -70/+10 SC-kontakt, enkel, med väska

16405001

Effektmätare/dB-mätare används normalt tillsammans med en ljuskälla för dämpnings- och effektmätning i dB och dBm, eller ensam för uppmätning av effektnivå på ett system. Effektmätare/dB-mätare finns med eller utan sparfunktion. Några modeller med sparfunktion kan snabbt och enkelt överföra mätningarna till PC, bl.a till Excel. SC-kontakt är standard men även andra kontakter kan erhållas (FC/ST). OPM-15X mäter MM och SM i samma enhet (850/1300/1310/1490/1550/1625nm). OPM-15X har ingen sparfunktion. OPM-15X levereras med bärväska, 9v batteri och valfri adapter (SC/FC/ST). Ingen uppstartningstid. Storlek: 145 x 75 x 45mm. Vikt 300g. 24 månaders garanti. Egenskaper: - Mäter Singlemode- (SM) och ultimodefiber (MM) - Mäter dB/dBm/mW - Microprocessor & linear amplifier försäkrar för lång livslängd - Mäter snabbt. Ingen uppstarttid - Utbytbar kontakt (SC/ST/FC). För LC; Kontakta Melbye - Lång drifttid med 9V alkaline batteri - Liten storlek, väger lätt - Batterisparläge - CE-märkt Glöm inte: - Ett inkopplingskablage (patchcord) och mellanstycke för referensmätning och skarp mätning. - Rengöringsverktyg för instrumentets och kablagens kontakter t.ex Optic-Pen; E-nummer 1649543

SWT Effektmätare -50/+27 SC-kontakt, enkel, med väska

16405002

SWT Effektmätare -70/+10M SC, sparfunktion, mjukvara, med väska

16405003

SWT Effektmätare -50/+27M SC, sparfunktion, mjukvara, med väska

16405004