Produkter

Duplex LC/APC-LC/APC G657A

9 varianter

Fiberoptiskt korskopplingskablage singlemode G657A med blå 2mm duplex kabel. Halogenfria enligt EN 60754-1/2 och flamskyddade enligt IEC 60332-2-2. Uppfyller kraven i IEC 61300, EN186000-1, EIA/TIA-455 och TELCORDIA GR-326-CORE/GR-63. ID märkta med ett unikt nummer för full spårbarhet och levereras med individuella mätprotokoll.

Blåsfiber multimode

12 varianter

Slät blåsfiber för installation i mikrotuber, anpassade främst för tuber med inner diameter 3,5 mm. 2 och 4 fiber kan även installeras i tuber med inner diameter 2,1 mm. Fibrerna är inkapslade i ett akrylat med ett oranget ytterhölje av HDPE. Finns som 2, 4, 8 eller 12 fiber och levereras på panna.

Duplex LC/UPC-LC/UPC G657A

8 varianter

Fiberoptic patch cord singlemode G657A with blue 2mm duplex cable and SC/UPC-SC/UPC connectors.  Halogen-free according to EN 60754-1/2 and flame-retardant according to IEC 60332-2-2. Meets the requirements of IEC 61300, EN186000-1, EIA/TIA-455 and TELCORDIA GR-326-CORE/GR-63. ID marked with a unique number for full traceability and delivered with individual measurement protocols

Mikrokabel CLT 3.9 mm

5 varianter

Fiberoptisk kabel för utomhusförläggning i kanalisation, lämplig att använda i områdes- och anslutningsnätet. Kabeln är speciellt konstruerad för inblåsning (jetting) i mikrorör.

Mikrorör DBB 4x16/12mm

10 varianter

Mikrokabel CLT 3.7 mm

3 varianter

Fiberoptisk kabel för förläggning i kanalisation. Kabeln är främst konstruerad för att blåsas in i mikrokanalisation. Kabeln är försedd med två stycken ARP (Aramid Reinforced Plastic) vilket gör den extra lämplig för installation med blåsteknik.

Mikrorör DBS 16/10mm

9 varianter

ADSS MLT 70m spann

7 varianter

Mikrorör DBB 7x16/10mm

11 varianter

Sjökabel

6 varianter

Fiberoptiska kablar anpassade för direkt nedgrävning i mark utan skyddande kanalisation eller för sjöförläggning. Kablarna är förstärkta med ståltrådsarmering och har två PE mantlar för att tåla hög tryckpåverkan.

Blåsfiber singlemode

7 varianter

Blåsfiber eller EPSU är speciellt anpassade för installation i mikrokanalisation med blåsteknik (jetting). Designen med HDPE som ytterhölje ger en minimal friktion mot tuben. Blåsfibern innehåller 2 till 12 fiber och lämpar sig främst för användning i anslutnings- och fastighetsnätet närmast abonnenten. Men även till företagsnät och industrier. Lämplig mikrokanalisation har innerdiameter 2,1 till 4,4mm beroende av fiberantal.

ADSS MLT 150m spann

6 varianter

Markkabel MLT, dubbelmantlad

3 varianter

Fiberoptisk kabel för förläggning direkt i mark. Den har en korrugerad stålarmering samt en extra PE mantel som skydd mot hög tryckpåverkan. Kabeln innehåller 24 eller 96 st löst sekundärskyddade fibrer. De primärskyddade fibrerna är placerade 12 och 12 i 1,7mm gelfyllda PBT (Polybutylene Terephthalate) tuber som i sin tur läggs runt en central dragavlastare (FRP).

Mikrokabel slim

14 varianter

Fiberoptisk kabel för utomhusförläggning i kanalisation, lämplig att använda i ortssammanbindande- och områdesnätet. Kabeln är speciellt konstruerad för inblåsning (jetting) i mikrorör. Kabeln innehåller 200µm primärskyddade fibrer som ligger i tuber av polyester (PBT) med optofyllmedel. Dessa tuber är lindade med SZ teknik runt en central dragavlastare av glasfiberarmerad plast (FRP). Denna konstruktionen kallas för MLT (Multi Loose Tube). SZ tekniken gör det möjligt att göra ett så kallat "midspan" på kabeln. Kabeln är UV-beständig, längsvattentät och har en lågfriktionsmantel av svart halogenfri PA som enkelt skalas med hjälp av uppskalningsband. Tack vare kabelns styvhet kan den även användas för indragning och/eller inblåsning i traditionell optokanalisation. Mekaniska tester enligt IEC 60794-1-2. Den förväntade livslängden vid normal användning överstiger 30 år.

Duplex SC/APC-LC/UPC G657A

9 varianter

Fiberoptiskt korskopplingskablage singlemode G657A med blå 2mm duplex kabel. Halogenfria enligt EN 60754-1/2 och flamskyddade enligt IEC 60332-2-2. Uppfyller kraven i IEC 61300, EN186000-1, EIA/TIA-455 och TELCORDIA GR-326-CORE/GR-63. ID märkta med ett unikt nummer för full spårbarhet och levereras med individuella mätprotokoll.

Duplex SC/UPC-LC/APC G657A

9 varianter

Fiberoptiskt korskopplingskablage singlemode G657A med blå 2mm duplex kabel. Halogenfria enligt EN 60754-1/2 och flamskyddade enligt IEC 60332-2-2. Uppfyller kraven i IEC 61300, EN186000-1, EIA/TIA-455 och TELCORDIA GR-326-CORE/GR-63. ID märkta med ett unikt nummer för full spårbarhet och levereras med individuella mätprotokoll.

Mikrokabel CLT 2.0mm

4 varianter

Fiberoptisk kabel för förläggning i kanalisation. Kabeln är främst konstruerad för att blåsas in i mikrokanalisation med innerdiameter 3,5-4mm. Lämplig att använda i anslutningsnätet. Konstruktionen är en unitube med 2 eller 4 fiber. Kabeln har en lågfriktionsmantel av PA (nylon). Mekaniska tester enligt IEC 60794-1-2. Den förväntade livslängden vid normal användning överstiger 30 år.

Kabel för innom- och utomhusförläggning

10 varianter

Fiberoptiska kablar anpassade för installation inomhus och/eller utomhus i kanalisation. De är huvudsakligen konstruerade för att installeras med dragkraft. Självklart är de också halogenfria, CPR- och brandklassade för att möte de krav som ställs på installationer inomhus.

Mikrorör DBB 4x16/10mm

11 varianter

Mikrorör DBS 14/10mm

14 varianter