Produkter

Mikrokabel CLT 3.9 mm

5 varianter

Fiberoptisk kabel för utomhusförläggning i kanalisation, lämplig att använda i områdes- och anslutningsnätet. Kabeln är speciellt konstruerad för inblåsning (jetting) i mikrorör.

Mikrorör DBB 4x14/10mm

10 varianter

Mikrorör DBB 2x12/8mm

1 variant

Mikrokabel CLT 2.0-3.2 mm

4 varianter

Fiberoptisk kabel för förläggning i kanalisation. Kabeln är främst konstruerad för att blåsas in i mikrokanalisation. Lämplig att använda i anslutningsnätet. Kabeln har en lågfriktionsmantel av PBT. Den förväntade livslängden vid normal användning överstiger 30 år.

Mikrorör DBS 25/21mm

Mikrokabel CLT 2.0mm

4 varianter

Fiberoptisk kabel för förläggning i kanalisation. Kabeln är främst konstruerad för att blåsas in i mikrokanalisation med innerdiameter 3,5-4mm. Lämplig att använda i anslutningsnätet. Konstruktionen är en unitube med 2 eller 4 fiber. Kabeln har en lågfriktionsmantel av PA (nylon). Mekaniska tester enligt IEC 60794-1-2. Den förväntade livslängden vid normal användning överstiger 30 år.

Mikrorör DBS 12/8mm

11 varianter

Mikrorör DBB 7x14/10mm

10 varianter

Mikrorör DBB 4x16/12mm

10 varianter

Mikrorör DBB 4x12/8mm

1 variant

Mellanstycken - Singelmode

16 varianter

Mellanstycken (även kallade adaptrar) för att koppla ihop fiberoptiska kontakter. De kommer i olika varaianter för att koppla ihop singelkontakter (Simplex), dubbla kontakter (duplex) eller fyra kontakter (quad). Mellanstyckena har klips för i-klickningsfunktion, och eventuellt hål för skruvinfästning. Samtliga mellanstycken uppfyller kraven i enlighet med Telcordia, ANSI, TIA/EIA, NTT och JIS.

Mikrorör DBS 14/10mm

14 varianter

Mikrorör DBB 3x7/3.5mm

3 varianter

7/3.5mm mikrodukter är designade för långtidsskydd av fiberoptiska kablar och är särskilt lämpliga för installation av mikrokablar. Mikrodukter av typen Direct Bury (DB) är tjockväggiga och uppnår sin mekaniska robusthet och funktionella prestanda genom extra godstjocklek och behöver inget ytterligare mekaniskt skydd vid direktförläggning i mark. Tillverkade av high-density virgin polyeten (HDPE). Varje mikrodukt har ett permanent, co-extruderat inre silikonskikt som ger en friktionskoefficient på mindre än 0,1.

Duplex SC/APC-SC/APC G657A

9 varianter

Fiberoptiskt korskopplingskablage singlemode G657A med blå 2mm duplex kabel. Halogenfria enligt EN 60754-1/2 och flamskyddade enligt IEC 60332-2-2. Uppfyller kraven i IEC 61300, EN186000-1, EIA/TIA-455 och TELCORDIA GR-326-CORE/GR-63. ID märkta med ett unikt nummer för full spårbarhet och levereras med individuella mätprotokoll.

MFK - Anslutningsklämmor

MFK -klämmor Korta leveranstider kan vara avgörande när det kommer till igångsättning och drift av stationsanläggningar. Speciellt vid reparationer och revisioner, men även vid montering av nya anlägg. Vi har därför påbörjat tillverkningen av speciella typer av multifunktionsklämmor (MFK -klämmor), som levereras på kort tid.   Kort leveranstid Våra MFK -klämmor (även kallade stationsklämmor) har en standardleverans på två veckor, men leveranstiden kan förkortas mot en avgift.   Universella klämmor Våra multifunktionella klämmor är universella och är uppbyggda av enkla element. Dessa element kan användas tillsammans med skenor för att bygga ihop flera olika varianter.   Terminalerna är konstruerade för spänningar upp till 245 kV. (Dessa kan också användas för högre spänningar i nödfall, men bör då eventuellt bytas ut senare om det finns risk för korona).   Elementen levereras i två storlekar: En typ för diameter 19-37 mm och en för diameter 37-47 mm. Dessa två typer kan åter kombineras. För Al / Cu -anslutningar används Konverteringsbleck (cupal bleck).

EDFA-TV

11 varianter

Alla EDFA är Telecordia GR-1312-CORE samt ROHS godkända. De finns tillgängliga med 1 till 32 utgångar, och med 13 till 23dBm uteffekt och med utmärkta CNR värden. Samtliga förstärkare levereras med 10/100 Ethernet port, SNMP samt Web management. SC/APC interface är standard på dessa förstärkare, men vid önskemål kan den levereras med andra kontaktinterface. För att kunna bygga nät med redundans finns det även ett tillval med OLP (Optical Line Protection). Detta är en optisk switch som sitter på ingången som detekterar inkommande signal och som vid ett eventuellt avbrott på inkommande signal automatisk växlar över till ingång två. Denna växling görs på mindre än 10ms så att kunder som är anslutna inte blir påverkade! När primära ingångens signal återställts återgår switchen när den känner av att rätt nivå har uppnåtts.

Duplex SC/APC-LC/UPC G657A

9 varianter

Fiberoptiskt korskopplingskablage singlemode G657A med blå 2mm duplex kabel. Halogenfria enligt EN 60754-1/2 och flamskyddade enligt IEC 60332-2-2. Uppfyller kraven i IEC 61300, EN186000-1, EIA/TIA-455 och TELCORDIA GR-326-CORE/GR-63. ID märkta med ett unikt nummer för full spårbarhet och levereras med individuella mätprotokoll.

Markkabel MLT, enkelmantlad

4 varianter

Fiberoptisk kabel för förläggning direkt i mark. Den har en korrugerad stålarmering som skydd mot hög tryckpåverkan. Kabeln innehåller 24-192 st löst sekundärskyddade fibrer. De primärskyddade fibrerna är placerade 12 och 12 i 2,3mm gelfyllda PBT (Polybutylene Terephthalate) tuber som i sin tur läggs runt en central dragavlastare (FRP). Den förväntade livslängden vid normal användning överstiger 30 år.

MFK - Duplex 90 grader

MFK -klämmor Korta leveranstider kan vara avgörande när det kommer till igångsättning och drift av stationsanläggningar. Speciellt vid reparationer och revisioner, men även vid montering av nya anlägg. Vi har därför påbörjat tillverkningen av speciella typer av multifunktionsklämmor (MFK -klämmor), som levereras på kort tid.   Kort leveranstid Våra MFK -klämmor (även kallade stationsklämmor) har en standardleverans på två veckor, men leveranstiden kan förkortas mot en avgift.   Universella klämmor Våra multifunktionella klämmor är universella och är uppbyggda av enkla element. Dessa element kan användas tillsammans med skenor för att bygga ihop flera olika varianter.   Terminalerna är konstruerade för spänningar upp till 245 kV. (Dessa kan också användas för högre spänningar i nödfall, men bör då eventuellt bytas ut senare om det finns risk för korona).   Elementen levereras i två storlekar: En typ för diameter 19-37 mm och en för diameter 37-47 mm. Dessa två typer kan åter kombineras. För Al / Cu -anslutningar används Konverteringsbleck (cupal bleck).

Mikrorör DBB 3x14/10mm

10 varianter